27.04

V sobotu se cyklistická veřejnost konečně dočkala; šestnáctý ročník seriálu Kolo pro život byl tradičně zahájen v Brdech, netradičně v Dobřichovicích.

Mimořádně oblíbený maraton odehrávající se většinou v lesích na brdském hřebeni, láká každoročně obrovské množství lidí. Organizátoři tak museli přistoupit ke změně lokality cílového areálu a posunuli ji o pár set metrů blíž ku Praze. Logicky tak i úvodní pasáž trati a hlavně dojezd doznaly změn, podle mého názoru k lepšímu. Okruh se sice stal obtížnějším, ale také se nájezd do úvodního stoupání stal přehlednějším. Dojezd do cíle pak postrádal "oblíbené" schody u mostu v Řevnicích, což jistě mnozí přijali s povděkem, vzpomínaje na křeče, které je právě tam pravidelně zachvátily.Samotný závod, který odstartoval za naprosto ideálního počasí a na suché trati, přinesl skvělou sportovní podívanou i díky tomu, že na startu se objevily skutečné hvězdy první velikosti. Kulhavý, Hynek, Novák, Ulman, Boudný, Novák, Strož, to je jen špička pomyslného ledovce představovaného kvalitními maratonci z celé republiky. Nutno podotknout, že jim statečně sekundovaly nejméně další dvě až tři stovky závodníků, jejichž časy zasloužily, jako výkony amatérů, velký obdiv.

Lokální matador Jirka Hudeček za to vzal jako obvykle hned po startu. V kuloárech je sice označován jako magnet na defekty, protože na svém domácím závodě měl v minulých ročnících dost smůly, ale tentokrát se žádný problém nevyskytl. Jarda Kulhavý si však špici hlídal a nenechal  Jirku nikam odjet. Do souboje se zapojil také náš Matouš Ulman a celá trojice se vzápětí začala vzdalovat skupince pronásledovatelů. Z ní se posléze oddělila další dvojice; Pavel Boudný a Jirka Novák. Špice však jela úchvatné tempo a závod byl ve své podstatě rozhodnutý docela brzy a pořadí na prvních pěti místech se neměnilo. Když z posledního složitějšího sjezdu pár set metrů před stadionem vyjela zmíněná trojice, bylo jen otázkou, kdo vyjde vítězně ze spurtu před páskou.

Historicky nejúspěšnější český biker nenechal nikoho na pochybách, kdo vládne české horské cyklistice. Ale i my musíme být spokojení, protože jako druhý projel cílovou fotobuňkou vzápětí Matouš Ulman a o necelé dvě a půl minuty později čtvrtý Pavel Boudný potvrdil, že oba zkušení rideři našeho týmu jsou na sezonu skvěle připravení. Hned příští sobotu to mohou potvrdit na novém maratonu v seriálu, který se uskuteční v moravských Hustopečích, pár desítek kilometrů od Brna.

Výsledky:
1. Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing) 2:08:46 hod.
2. Matouš Ulman (Česká spořitelna Accolade) +0:01 min.
3. Jiří Hudeček (Symbio+ Cannondale) +0:14
4. Pavel Boudný (Česká spořitelna Accolade) +2:39
5. Jiří Novák (Betch.nl Superior Brentjens) +2:39
...
15. Jiří Daněk (Česká spořitelna Accolade)
26.Jan Rajchart (Česká spořitelna Accolade)
35. Marek Kubánek (Česká spořitelna Accolade)
39. Jan Reiner (Česká spořitelna Accolade)
66. Jan Kulhavý (Česká spořitelna Accolade)

Text: Tomáš Přibyl
Foto: Jan Reiner

Fotogalerii najdete na týmovém Facebooku