13.11

Skvělého výsledku se dočkal triatlonista v barvách Česká spořitelna-Specialized Jan Kubíček, když na mistrovství světa v terénním triatlonu Xterra obsadil 15. místo.

Slunce pralo od brzkého rána, moře bylo klidné. K největší bouři se teprve schylovalo. Na Maui se k závodu závodů sešli specialisté na Xterru a česká vlajka tu měla významné želízko v ohni v podobě triatleta Jana Kubíčka.

Honza Kubíček zvládl první část Xterry velmi obstojně a z moře vylézal ve slušné skupině. V depu se bleskově převlékl, vzal si svého Epica a vyrazil ve skupině s Thijsem, Carlonim a Rubenem vstříc MTB části. Trať byla letos z velké části změněná. První část vedla ve slámě a prachu do kopce, následovaly nekonečné zatáčky a hravé traily, pořád nahoru a dolů. Kubíček předjel vítěze svěťáku z Prachatic Schumanna, s Middaughem a Lebrunem absolvoval výjezd na kopec a v dalším dlouhém stoupání šel přes Marcaeua.

Do depa přivalil s Murrayem a kolo vyměnil za běžecké boty. "Byla to smažba ve vlastní šťávě. Ten kopec vede až do nebes, ale naštěstí je trať zábavná. Pořadí se hodně míchá, rozhodují detaily. Honza dvě míle před cílem předbíhá Atkinsona. Běží fantasticky, před sebou má skupinku na dostřel. "Doběhl jsem to lépe než vloni. Přede mnou ani za mnou nejsou žádní saláti," zhodnotil v cíli spokojený Kubíček.

V cíli je patnáctý. Přesto to nebylo jeho maximum, Honza byl totiž už jednou na Havaji i devátý. Jenže Honza je spokojený, top20 se počítá. "Všechno bylo, jak má být, nebyl tam žádný prostor, kde bych mohl být v danou dobu lepší. Neudělal jsem žádnou chybu - před závodem ani při něm. Je to nejtěžší závod - podmínkami, náročnou tratí i termínem na konci sezony. Sešla se super konkurence a právě srovnání se světem je pro mě tady nejdůležitější," řekl Honza Kubíček.

A jestli míří výš? "Stále se můžu zlepšovat, jsou tady ještě určité mezery, na kterých se dá pracovat. Ve světové špičce je pětadvacet, třicet lidí a já jsem rád, že jsem mezi nimi. Občas to někomu ulítne a dosáhne na medaili jako třeba Francouz Asa Shaw, kterého jsem letos všude porazil a on byl na Havaji druhý. Třeba to někdy padne i na mě" doufá rodák z Chodova u Karlových Varů.