06.05

Třetí vítězství zaznamenal na sobotním Author Šela Marathonu Pavel Boudný. Navíc Matouš Ulman dojel třetí a stejně dobře si vedla Denisa Stodůlková mezi ženami.

Author Šela Marathon byl zahajovacím podnikem Českého poháru v maratonu horských kol. Jednalo se už o 14. ročník tohoto významného závodu, který má ve svém kalendáři prakticky každý biker. Navíc závodu v tomto termínu nekonkuruje prakticky žádná akce podobného kalibru a tak není divu, že se na startovní čáře letošního ročníku setkala velmi silná konkurence.

První půlka závodu vede z velké části v jezdivých singletrailech, druhá půlka s dlouhými stoupáními prověřuje kondici a ždíme z účastníků poslední zbytky sil. Původně zcela suchá trať se po dvou dnech intenzivního deště před závodem změnila k nepoznání a i přesto se na čele závodu dlouho držela poměrně početná vedoucí skupina. Zúžit pole favoritů se rozhodl v jednom z kopců až Matouš Ulman (Česká spořitelna – Specialized), jehož tempo zredukovalo špici na čtyři jezdce, když na nastolené tempo zareagoval Ulmanův týmový kolega Pavel Boudný, Jiří Novák a Petr Dlask (Lawi Team). Následně do vedoucí skupiny dojel ještě Václav Ježek (Ivar CS – Author Team).

Tato pětičlenná skupina dojela až pod cílové stoupání na hrad Helfštýn, kde zaútočil Pavel Boudný a následně si na nádvoří hradu přijel pro své třetí vítězství na Author Šela Marathonu. Tento závod vyhrál již potřetí v kariéře (2007, 2009 a 2013), což se před ním nikomu jinému nepodařilo. Stříbro vybojoval s odstupem šesti vteřin Jiří Novák, bronzový stupínek na pódiu připadl Matouši Ulmanovi.

"Nebylo to letos nejtěžší, to vloni to bylo daleko horší. Když jsme přijeli pod hrad v pěti lidech, já jsem si na kluky celkem věřil. Snad jen na Jirku Nováka ne, s tím jsem ještě letos nezávodil, tak jsem nevěděl, jak na tom je," uvedl pro server MTBS.cz Pavel Boudný, který se tak ujal vedení v Českém poháru v XCM. Zároveň připomeňme, že po prvních dvou závodech vedl i pohár silniční!

Třetí v pořadí Matouš Ulman si při své premiérové účasti na Šele vyjel bronz. „Trať závodu jsem vůbec neznal, takže jsem jezdil hodně za klukama. Pak jsem se to ale v jednom stoupání snažil roztrhat, což se povedlo. I na to stoupání před cílem jsem si věřil, protože do kopců se mi dneska jelo dobře. Když za to ale Bouda vzal, tak jsem věděl, že je rozhodnuto. Jen jsem mu to pohlídal,“ poodhalil týmovou taktiku biker České spořitelny – Specialized.

Výborně si ale vedli i další - 3. mezi ženami byla Denisa Stodůlková, jen těsně se do top10 nevešel 11. Petr Šťastný, skvěle jeli i 16. Dominik Buksa a 17. Jiří Daněk.