22.04

První závod Českého poháru XCO se jel v Teplicích jako závod kategorie C1, což přineslo silnou mezinárodní konkurenci.

Úvod Českého poháru vyšel na výbornou. Krásné počasí přilákalo k trati stovky diváků, v prestižní kategorii Elite a U23 se představilo bezmála 80 závodníků a celkem se ve všech kategoriích pustilo do závodů 427 bikerek a bikerů z deseti zemí.

Typický městský okruh v Teplicích v předvečer závodu zmokl, což ale povrchu trati spíše prospělo. Pro elitní kategorii bylo vypsáno dlouhých osm kol a k závodu se sjela takřka kompletní domácí špička s výjimkou zraněného Jana Škarnitzla a Ondřeje Cinka, který trénuje v Austrálii před závodem světového poháru. Představil se naopak Jaroslav Kulhavý z továrního týmu Specialized, který zvolil závod ČP jako přípravu na australský svěťák.

Právě Jaroslav Kulhavý se od prvního kola usadil na čele a s ním i další skupina favoritů. Brzy si dopředu doslova doletěli i Matouš Ulman a Pavel Boudný (Česká spořitelna - Specialized), přičemž Grande Paolo dokonce v půli závodu zajížděl nejrychlejší časy na kolo vůbec!

S blížícím se cílem se na čele vyprofilovala už jen pětice závodníků, kteří vyčkávali na rozhodující atak olympijského vítěze Kulhavého. Ten také přišel a Jaroslav Kulhavý tedy po čtyřech letech vyhrál závod Českého poháru. O překvapení se postaral Jan Nesvadba, který dojel 5 vteřin za ním na druhém místě.

O bronz se spurtovalo mezi Polákem Konwou a Pavlem Boudným. Ten s polským šampiónem prohrál těsně na pásce, takže si z Teplic odvezl "bramboru".

Osmé místo absolutně a šesté v kategorii Elite vybojoval Matouš Ulman, pětatřicátý byl Dominik Buksa. Mezi třiadvacítkáři zajel Jiří Daněk 13. místo.

Výsledky - muži Elite:
1. Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing ) 1:41:09
2. Jan Nesvadba (Superior Rubena Team) +0:05
3. Marek Konwa (POL, Betch.nl Superior MTB Team) +0:20
4. Pavel Boudný (Česká spořitelna - Specialized) +0:20
5. Jiří Novák (Betch.nl Superior MTB Team) +0:58
6. Didier Bats (BEL, Goeman Scott) +1:30
7. Kevin Panhuyzen (BEL)
8. Matouš Ulman (Česká spořitelna - Specialized) +2:30
...
31. Jiří Daněk (Česká spořitelna - Specialized)
35. Dominik Buksa (Česká spořitelna - Specialized)

Foto: Jan Němec, MTBS.cz